Ono se může zdát, že nalepit samolepku je easy peasy. Není tomu ale tak. Jelikož některý naše samolepky jsou trošku z dražšího soudku, není na škodu se trošku proškolit, jak s lepením a celkově údržbou naložit. Co si budem povídat, u složitějších vzorů to prostě nechceš dokurvit. Pojďme si teda popovídat o tom, co a jak, aby vše dopadlo přesně podle představ.
Jak nalepit & a starat se o samolepky
1. Příprava
Základem jakýhokoliv lepení je příkladná příprava podkladu, na kterej samolepku budeš lepit. Krok č. 1 teda bude dokonalý očištění. Ať už to lepíš na sklo, lak, nebo někam jinam, podklad musí být dokonale – ale opakuju – dokonale čistej. Ideálně odmaštěnej lihem, okenou, nějakým jiným čističem, kterej zajistí naprosto sterilní dekontaminaci povrchu tak, aby nebyl podklad poškozen (nevhodná reakce chemikálií).
K lepení jako takovýmu je absolutně nezbytnej základ mít k dispozici teplotu okolí (a tedy i povrchu) minimálně 15° C. V opačným případě ta samolepka prostě nebude držet. A pokud bude, tak jen dočasně. Fakt. Teplota je hodně důležitá! Stojí na tom všechno. Pokud lepíš v zimě, doporučuju povrch nahřát fénem, pokud lepíš složitý vzory nebo tenký linky.
2. Lepení
Pokud máš teplotu a zároveň připravenej povrch pro lepení, můžem se do toho pustit. Pokud máš řezanou samolepku, doporučujem nejdříve položit na stůl – tak jak je – a pořádně ještě jednou přitlačit přenosovou folii (horní vrstva samolepky) na samotnou vyřezanou folii – aby byl zaručen bezproblémový přenos samolepky na podklad.
Nyní můžeš sundat podkladový papír tak, že ti na přenosové folii zbude veškerý vyřezaný obsah samolepky – nic nesmí zůstat na papíře. Přenosovou folii společně se samolepkou nyní mrdni na očistěný místo a pořádně tlakem přitlač, ať lepidlo krásně přilne k povrchu. Klidně i decentně nehtem objeď vyřezanou samolepku. Nyní se pusť do sundávání přenosové folie – ideálně pod ostrým úhlem. Pozor – fakt kontroluj, jestli samolepka dostatečně přilnula k podkladu. Pokud ne, tak jsi podklad dostatečně neočistil/a a nebo je moc zima (pod 15° C). Po sundání folie je hotovo.
3. Údržba
Jak se o samolepku starat? Našim samolepkám je nejlíp na nenamáhaným místě, kde nedochází k nějakýmu fyzickýmu namáhání. To znamená – lepit na pevnej podklad. Určitě ne pod stěrač (a pokud jo, stěrač killnout – ono ty samolepky vydrží, ale pokud to nalepíš blbě, stěrač ti pravděpodobně dřív nebo později samolepku degraduje/zničí – a nebude se na to vztahovat reklamace).
Wapka – tam bude problém. U fakt tenkých linií to prostě tlakem vody sundáš. Je potřeba se o to starat jako o wrap. Z dálky poprášit vodou, lehce hadrou tlakem vysát vodu a hotovo. Pokud to vemeš wapkou pod úhlem, tak to prostě sundáš. A taky to nemůžem uznat jako reklamaci. To samý v zimě pokud to vemeš škrabkou, tak je to jasný. To samý.
Reklamace
Takže jak je psáno výše. Reklamace se nevztahuje na: roztrženou samolepku nevhodným lepením, samolepka nedrží, protože jsi neočistil/a dostatečně podklad a nebo byla moc zima, samolepka umytá wapkou nebo jiné mechanické vnější poškození, samolepka poškozená/zničená stíráním stěračů.
Pokud jsme samolepku posílali a přišla poškozená, nafoť to a pošli nám to do mailu nebo napiš na Instagramu a pořešíme to. Pokud přece jenom jsi samolepku posral a blbě jsi to nalepil a něco se s ní stalo, napiš nám taky a zkusíme něco vymyslet. Případně alespoň nějakou slevu na nákup nové.
Jak se starat o trička a mikiny
Je to jednoduchý. Per na 30 ° a vždy naruby – aby se nedojebaly hrany protisku. Na aviváž se rovnou vykašli. No a na sušičku už tim tuplem! Naše potisky jsou převážně aplikovány transferem – vyřezaná folie se zažehlí přímo do materiálu trička při 150° C. Proto do sušičky nesmí!
Sítotisk by měl přežít všechno, ale raději to neriskuj a per to s rozumem stejně, jako tričky nebo mikiny s transferovým potiskem.
Žehlení? Fuck that shit bro! Žehlička by to s největší pravděpodobností zničila – pokud se jedná o transfer. V obou případech ale žehlit naruby a hodně rychle.
Před prvním použitím se textil musí vyprat. Nejen, že se zbavíš různých zápachů z výroby nebo skladování, ale taky narovnáš vlákna textilu, který můžou nést znaky zažehlení – skoro neviditelný světlý obdélník po lisu či skladování – mohou být otištěny švy do textilu nebo koncovky tkaniček u mikin – ze skladování. Pračka vše uvede do stoprocentního stavu a tričko či mikina nejen bude krásně vonět, ale bude i skvěle vypadat! Voda narovná vlákna textilu do originálního stavu a vše bude vypadat v topu!
Reklamace
Reklamovat trička nebo mikiny budeme jen a pouze při prokázání závady, která nebyla zaviněna uživatelem – ale výrobním procesem! Design se začal odlupovat dřív, než jsi to vypral? Máš tam nějaký kazy? Chybí písmeno? Jasný, napiš a hned řešíme nebo vracíme peníze!